Rekuperacija ir žiemos pamokos
Rekuperatorius – neatsiejamas
modernaus namo įrenginys, padedantis namuose išlaikyti gryną orą ir leidžiantis
vėdinti patalpas taupant šilumą. Tačiau ši žiema parodė, kad atvėsus orams
problemų iškyla net su rotaciniais rekuperatoriais, kurių pardavėjai pirkėjus
viliojo būtent atsparumu šalčiui.
Šaltis instrukcijų neskaito
„Pamatėme, jog šaltis instrukcijų neskaito ir deklaruojamos techninės charakteristikos jam neįdomios. Jeigu ką gali užšaldyti, tą ir užšaldo. Neįprastai šaltą žiemą rekuperatorių savininkai tikrai turėjo daugiau rūpesčių, jei nepasirūpino papildomu pagrindinių įrengimų apšildymu arba rekuperatorius nebuvo aprūpintas iškart įmontuotu tenu, apsaugančiu nuo užšalimo“, - pasakoja „Danfoss“ projektų vadovas Marius Žardalevičius.
Pasak jo, su užšalimo problemomis susidūrė ne vienas įrenginių, kuriuose sąveikauja šiluma ir šaltis savininkas. Papildomus šildymo kabelius, šildančius pagrindinius įrangos mazgus, turėjo statytis itin žemoms temperatūroms nepritaikytų šilumos siurblių savininkai, su užšalimu susidūrė ir įsirengusieji rekuperatorius.
„Modernūs rekuperatoriai sukonstruoti taip, kad pasišalindamas oras atiduotų dalį savo šilumos ir sušildytų iš lauko paimamą orą, taip labai sumažinant šildymo išlaidas. Tačiau ten kur sąveikauja šiluma ir šaltis, atsiranda kondensatas ir, esant didesniam šalčiui, yra užšalimo tikimybė“, - aiškina M. Žardalevičius.
Vyrauja dviejų tipų rekuperatoriai
Paprastai rekuperatoriai būna dviejų tipų – plokšteliniai ir rotaciniai. Plokšteliniai pasižymi daug aukštesniu šilumos atidavimo koeficientu, pavyzdžiui, „Danfoss Air“ geba iš lauko paimamam orui perduoti net 95 proc. šilumos, kas per metus leidžia sutaupyti 5-6 tūkst. kWh šilumos energijos.
„Tai labai ekonomiška. Kai į patalpą tiekiamas vos pora laipsnių vėsesnis oras, nei patalpos temperatūra, jam sušildyti užtenka labai nedidelių sąnaudų. Kai šeima namuose, dažnai nė nereikia papildomo šildymo, nes tam tikrą kiekį šilumos skleidžia patys žmonės, namuose esantys buitiniai prietaisai, taip pat tokia veikla kaip valgio gaminimas“, - pasakoja M. Žardalevičius.
Tačiau Lietuvoje nemažai namų statytojų rinkdavosi rotacinius rekuperatorius, kurie nesugeba taip gerai atiduoti šilumos, tačiau deklaruojamaesą jis labiau tinkamas mūsų klimatui ir negali užšalti.
„Iš dalies tai tiesa, tačiau su labai daug išlygų. Visų pirma reikalinga itin aukšta darbų kokybė. Rotacinio rekuperatoriaus, lyginant su plokšteliniu, korpusas turi būti itin gerai izoliuotas, nes jame cirkuliuoja žemesnės temperatūros oras. Atsiradus šalčio tilteliams, įrenginio korpusas gali pasidengti kondensatu. Ši žiema parodė, jog rotacinio rekuperatoriaus užšalimas ne tik realus, bet net gana dažnas“, - teigiaM. Žardalevičius.
Kaip teisingai pasirinkti
„Žiūrint iš energijos taupymo pusės, dažnai kaip plokštelinių rekuperatorių minusas įvardijama, jog jiems reikalinga papildoma energija apsaugai nuo užšalimo ir tai neekonomiška. Tačiau ši žiema parodė, jog rotaciniams rekuperatoriams taip pat reikalinga apsauga nuo užšalimo. Be to, jie į patalpas tiekia vėsesnį orą, tad reikia daugiau energijos šildymui. Tad čia didelisklausimas kuris rekuperatorius konkrečiu atveju būtų ekonomiškesnis ir kas ekonomiškiau – tenu šildyti tik įrenginį, ar papildomai šildyti visų patalpų orą“, - sako M. Žardalevičius.
Pasak jo, ši žiema aiškiai parodė, jog renkantis rekuperatorių savo namams, reiktų atsižvelgti į kitus parametrus, o ne atsparumą užšalimui, nes bet kokiu atveju įrangą reikia aprūpinti papildoma apsauga nuo šalčio.
Specialistas rekomenduoja visų pirma, atsižvelgiant į pastato tūrį ir pasirinkti tinkamo galingumo įrenginį, kuris gebės tinkamai vėdinti namus.
Taip pat labai svarbu yra rekuperatoriaus šiluminio naudingumo koeficientas. Pagal statybos techninius reikalavimus, nuo 2021 metų, norint atitikti A++ reikalavimus, pastatams reikalingi tokie vėdinimo įrenginiai, kurie geba grąžinti ne mažiau 90 proc. šilumos. Šiuo atveju vienas geriausių pasirinkimų „Danfoss Air“, kuris dėl modernaus šešiabriaunio šilumokaičio atiduoda iki 95 proc. šilumos.
Nepamirškite atkreipti dėmesį į skleidžiamo triukšmo lygį, nes paprastesnių konstrukcijų rekuperatoriai gali būti ganėtinai triukšmingi.
Taip pat šiais laikais verta įvertinti ir įrenginio išmanumą. „Danfoss Air“ gali būti suderintas su išmania šildymo sistema „Danfoss Link“, jo darbo režimas pilnai programuojamas, taip pat įdiegtos papildomos funkcijos, kaip automatiškai padidintas oro srautas vonios patalpoje padidėjus drėgmės koncentracijai.
Facebook paskyra: sildymoabc